RSS Facebook Linkuj!
 


kavenu.eu

plzen.eu

Co to? Proč to?

Dobré hry nerostou na stromech ani neprší z nebe. Na jejich počátku stojí hravá a chytrá hlavička a někdy i celé klubko hlav. A tím to samozřejmě jen začíná. K hlavám je třeba přidat šikovné končetiny, a prototyp tedy vyrábí buď jeden či více zručných hlavorukonožců. A pak se dlouhé hodiny hraje a zkouší a upravuje. A když vše šlape jak má, když hráči nezívají nudou a dobře se baví, teprve tehdy můžeme ovoce navěsit na stromy, aby si lační a mlsní kolemjdoucí mohli z větvoví natrhat kolik libo.

Že nikoho takhle šikovného neznáte? Ale to se možná hodně pletete! Také v našich luzích, hájích a sadech rostou šťavnaté plody. Vzniká tu řada her a v poslední době také několik příčinlivých sdružení, které se snaží autorům pomoci jejich hry vyšperkovat a ty nejnadějnější následně dostat i na trh, a to nejen vezdejší, ale rovněž zahraniční.

Nakonec jsou tedy i autoři známých her lidé z masa a kostí. Jezdí s námi autobusem, tlačí se s námi v čekárnách u zubaře, procházejí se mezi námi ulicemi.

A každý z těchto lidí nějak začínal. Jednou v noci nemohl dobře spát, převracel se z boku na bok a pak se mu náhle někde z hlubokých myšlenek vynořil nápad. A nedal mu pokoj, mrška. A tak se človíček ráno vyhrabal z peřin sice nevyspalý, ale na papíře měl poznámky k úplně nové hře. A když ji přinesl mezi přátele, byli počinem nadšeni. A ten uměl kreslit, ta zase měla pár zajímavých připomínek k pravidlům - přiložili ruku k dílu, a bylo to. Tak třeba takhle nějak to mohlo vypadat na začátku.

Ten pocit, když se parta veselých lidí, rodina či přátelé radostně sklání nad vaší hrou, musí být krásný!

Co myslíte, zvládli byste něco podobného? Vymyslet hru a dotáhnout ji do konce? Láká vás to vyzkoušet?

Loni jsme na festivalu Goliáš a David otevřeli první ročník soutěže o nejlepší novou hru. A přihlásili se čtyři autoři a jejich počiny byly krásné. Někteří představí své hry také na letošním festivalu. Můžete se na ně přijít podívat, zahrát si, zeptat se některých autorů na jejich zkušenosti a zážitky.

A pokud budete mít chuť, můžete se zúčastnit nového ročníku soutěže. Její pravidla se na těchto stránkách objeví co nevidět. Zatím můžete přemítat nad svými hrami. Hodně štěstí a zajímavých nápadů!