RSS Facebook Linkuj!
 


kavenu.eu

plzen.eu

Koncept podpory českých deskových her

Česká deskoherní společnost (dále jen CBG z anglického Czech Board Games) a občanské sdružení GOADA svými aktivitami podporují tvorbu původních českých společenských her. Jednou z těchto aktivit je každoroční konkurz, ve kterém vybíráme několik deskových her, jimž zajistíme mezinárodní propagaci.

Hlavní myšlenky a cíle konkurzu her

Cílem konkurzu je podporovat kvalitní české deskové hry.

Hlavní myšlenkou konkurzu her je už samotná komunikace s autory, ke které nedochází, jak je obvyklé, na úrovni protikladných stran - tedy autoři prezentující hotové hry na straně jedné a nějaká komise, která je hodnotí na straně druhé. Jsme si vědomi toho, jak je těžké dopracovat hru do finální podoby, a proto je konkurz úzce propojen s ostatními formami podpory autorů her. Přijímáme proto i hry v nefinální podobě a ve stadiu rozpracovanosti. Nabízíme autorům možnosti spolupráce na jejím dotažení do finální podoby.

Konkurz má formálně tyto části:

  1. Přihlášení her a herních konceptů.

  2. Práce na hrách - workshopy. Práce na dotažení her do podoby funkčního prototypu.

  3. Výběr finalistů. Zapojení zahraničních vydavatelů.

  4. Výběr vítězných her.

Jednotlivé body jsou však úzce provázány s dalšími formami podpory her. Jde o ty to aktivity:

Podrobné propozice

Harmonogram konkurzu

  1. Přihlášení her a herních konceptů (počínaje dnem 8. listopadu 2008, nejzazší termín odevzdání je 17. ledna 2009).

  2. Práce na hrách - workshopy. Práce na dotažení her do podoby funkčního prototypu (jaro 2009 – podrobnosti v sekci Workshopy).

  3. Výběr finalistů. Zapojení vydavatelů (českých / zahraničních). Březen a duben 2009.

  4. Výběr vítězných her (duben a květen 2009). Následuje příprava vítězné hry/her k vydání (podmíněno kvalitou hry a zájmem některého vydavatelského domu).

Přihlášky

Přihlášky lze podat emailem na adresy prihlaska@czechboardgames.com nebo goadaos@gmail.com (do kolonky Předmět napište "Konkurz 2009"), nebo pomocí webového formuláře na adrese www.czechboardgames.com. Přihlášku je nutno doplnit prototypem nebo pravidly se soubory, které po vytištění mohou jako prototyp sloužit. Přihlášky lze rovněž podat a prototyp předat na některém setkání autorů (viz kapitoly Harmonogram konkurzu a Workshopy). Přihlásit lze jakoukoli deskovou nebo karetní hru, pokud jste jejím autorem nebo spoluautorem. K tomu však několik poznámek:

Workshopy

V tomto konkurzní roce se uskuteční tato víkendová setkání autorů a workshopy:

  1. setkání autorů – uzávěrka a testování her - 16.-18. ledna 2009. Na tomto workshopu se víceméně počítá s tím, že hra ještě skýtá velký prostor pro další práci. Další směr můžete najít při společném testování a konzultacích. Po tomto setkání a během setkání následujícího bude ještě probíhat další důkladné testování a sbírání podkladů pro výběr finálních her, které postoupí do závěrečného výběru.

  2. setkání autorů – tvořivá dílna - práce na vzhledu a součástech hry - březen 2009 (bude upřesněno na stránkách www.czechboardgames.com a www.goada.eu). Dílna je vnímána tvořivě, je zaměřena víceméně výtvarně. Na tomto setkání by hra měla získat svou výslednou "fyzickou podobu". Během ní budou paralelně probíhat přednášky i tvořivá část, dle preferencí účastníků. Po této fázi by měly být hry připraveny pro závěrečné testování, vyhodnocení v rámci soutěže festivalu Goliáš a David 2008, nabízení distributorům a hledání možnosti vytvoření více či méně omezeného počtu herních prototypů.

  3. setkání autorů – ladění her, duben-květen 2009 (bude upřesněno na stránkách www.czechboardgames.com a www.goada.eu). Na tomto setkání by se měly "vychytávat poslední mouchy". Hry se budou testovat a dolaďovat tak, aby byla vyvážené a hratelné a skýtaly co největší množství zábavy.

Aktuální informace o dílnách budou včas k dispozici na webových stránkách CBG (www.czechboardgames.com) a GOADA (www.goada.eu). Organizátoři si vyhrazují právo na případnou změnu termínů.

Organizátoři

Jde o skupinu lidí převážně kolem herních klubů Bedna, Paluba a Tirga. Oficiálně konkurz vyhlašují občanská sdružení GOADA a Česká deskoherní společnost.

O GOADA

Na počátku vzniku byl Goliáš a David 2006. To je právě ten festival, který GOADA o.s. (www.goada.eu) pořádá. V euforii z úspěchu prvního ročníku festivalu vzniklo sdružení, které má za cíl šířit mezi lidmi osvětu a ukazovat dětem, rodinám s dětmi, ale i dospělým, tedy hráčům i lidem bez herních zkušeností, možnosti rozšíření společného trávení volného času právě prostřednictvím společenských her, popřípadě využití těchto her jako zábavnější formy vzdělávání.

Členové GOADA o.s. vidí jako svoji devizu, že se dobře orientují v širokém spektru deskových her, od dětských až po dospělé, a mohou tak lidem z vlastní zkušenosti poradit, poskytnout praktické informace či doporučit to, co by se komu mohlo líbit a hodit.

Na prvním festivalu byl rovněž vyhlášen první ročník kreativní soutěže o novou původní deskovou hru, do něhož se přihlásili 4 autoři.

O Czech Board Games

Česká deskoherní společnost (www.czechboardgames.com, CBG) je občanské sdružení založené v roce 2006. Účelem tohoto sdružení je podpora původních českých společenských her a jejich autorů a jejich propagace v zahraničí. Naším cílem je organizovat setkávání autorů her v České republice. Tím chceme přispívat k jejich autorskému rozvoji a také k rozvoji konkrétních her. Z těchto her chceme vybrat ty nejkvalitnější a ty představit na mezinárodním fóru, zejména pak v říjnu na veletrhu v německém Essenu. Nově vzniká i projekt přímé spolupráce se zahraničními firmami, které projevily zájem o větší zapojení do procesu vývoje a výběru her s cílem zkrátit dobu finálního vydání hry. Vzniká tak prostor pro větší komerční vydání kvalitních hry ještě týž rok, kdy je přihlášena do projektu CBG.

O spolupráci GOADA a CBG

Ze společného zájmu obou sdružení takřka logicky vyplynulo také nynější propojení a záštita společného projektu, který má za cíl podnítit zájem nových českých autorů a pomoci jim v dalším vývoji jejich her a s jejich prosazením na trh.

Zatímco první ročník kreativní soutěže vyhlášený na festivalu Goliáš a David 2006 byl zaměřen výhradně na hotové hry a podle stanovených kritérií hodnotil již samotný výsledek autorského snažení, CBG uspořádalo řadu workshopů, kde se na hrách s autory pracovalo a účastníci měli možnost vzájemně se inspirovat a pomáhat si. Nejlepší hry vzešlé z tohoto snažení pak dostaly svůj prostor například na mezinárodním veletrhu v Essenu.

Spolupráce GOADA a CBG propojuje princip konkurzu a workshopů. Počínaje slavnostním zahájením soutěže na festivalu Goliáš a David 2008 (8. - 9. listopadu 2008 v Nepomuku) mohou autoři přihlašovat své herní projekty do konkurzu. Důraz je zde kladen zejména na potenciál nápadu a ochotu autorů na hře dále pracovat, věnovat jí svůj čas a energii. To zahrnuje také účast na workshopech pořádaných sdruženími CBG a GOADA. Tato účast sice není povinná, ale z charakteru celého projektu vyplývá, že hry, které nestagnují, naopak se na nich v dílnách dále pracuje, mají výrazně vyšší šanci najít další prostor a uplatnění.