RSS Facebook Linkuj!
 


kavenu.eu

plzen.eu

Festival - Goliáš a David

Historie

Historicky první ročník festivalu Goliáš a David proběhl ve dnech 12.11.2006 - 13.11.2006. Přestože se jednalo o čistě zájmovou aktivitu klubů Tirga a Bedna a mnoha dobrovolníků nejen z jejich řad, setkal se s nad očekávání příznivým ohlasem i návštěvností. Přišlo tehdy přibližně 500 lidí a jedny z mála negativních názorů se týkaly nevlídného počasí venku. Ale uvnitř, mezi lidmi a hrami, bylo skutečně příjemně.

Zmíněný ohlas nás motivoval ke vzniku samotného občanského sdružení Goada, jehož hlavním cílem, kromě propagace deskových her jako alternativy společného trávení volného času pro širokovu veřejnost, je právě pořádání tohoto festivalu.

V roce 2011 opustil festival Nepomuk a přemístil se do Osvračína, aby se mohla jeho prostřednictvím šířit deskoherní osvěta i v dalších částech republiky.

Kapacita Osvračína však byla rychle vyčerpána a v roce 2014 se festival opět přesouval, tentokrát jen o pár kilometrů - do Lidového domu ve Staňkově.

Po zrušeném ročníku 2020 a covidovém speciálu 2021 se zas vracíme, doufejme, v plné síle.

Pro koho je festival určen?

Festival je otevřen nejširší veřejnosti. Rádi bychom, aby si dospělí, děti či rodiny s dětmi nejen z plzeňského regionu mohli přijít prohlédnout hry, naučit se ty, které je zaujmou, zahrát si je, popřípadě si zasoutěžit v některém z mnoha připravovaných turnajů.

Zváni jsou rovněž členové herních komunit hráčů deskových her z celé ČR, tedy klubů deskových her, zájmových kroužků, ale i lidé (děti i dospělí), kteří deskové hry aktivně hrají.

Akce je tedy sice zaměřena na skutečně širokou veřejnost, tedy i nehráče, ale ze zkušenosti víme, že na své si rozhodně přijdou i hráči zkušení.

Co můžete od festivalu očekávat?

Připravujeme program jak pro zcela nezkušené hráče, aby měli možnost poznat a pochopit moderní deskové hry jako něco nikoli složitého a náročného, ale jako možnost aktivního a příjemného trávení společného času (v opozici k pasivitě sledování televize či osamělé zábavě u počítače), tak i pro lidi, kteří již hry znají a pouze si chtějí rozšířit své obzory či poznat jiný způsob trávení svého času společně s rodinou, dětmi, přáteli.

Ukazujeme stávající a představujeme nové deskové hry na trhu. Lidé mají možnost si je prohlédnout, poslechnout si něco o nich i si je na místě zahrát.

Snažíme se i o jistý způsob vzdělávání či zlepšení informovanosti prostřednictvím seminářů o deskových hrách na téma současných herních trendů, radosti a úskalí tvorby vlastních her, zajímavostí z herního světa apod.

V rámci festivalu bude vyhlášena dlouhodobá kreativní soutěž v tvorbě nové deskové hry, kde vítězi bude nabídnuta propagace jeho hry nejen v naší republice a bude jí dán prostor, aby se propracovala třeba i k vydání.

Současný ročník nabízí ukázku i otestování nových her a soutěžních prototypů ročníku minulého.

Co my a vy?

Jde především o Vás, tedy návštěvníky, pro které toto vše připravujeme, a díky jejichž zájmu má smysl festival pořádat. Proto budeme rádi za inspiraci, Vaše nápady, co byste na festivalu rádi viděli, ale i za připomínky a kritiku, co by Vás zklamalo či přinejmenším nepotěšilo. Všechno asi nepůjde zařídit a zlepšit hned, ale budeme se snažit, aby pocit z našeho společného setkání byl pro Vás i pro nás co nejlepší.